W lipcu rozpoczęła się realizacja nowego programu pod nazwą "Moja Woda". Każdy właściciel domu jednorodzinnego może ubiegać się o dotację w wysokości do 5 tys. zł, jeśli zainwestuje w przydomową instalację zatrzymującą deszczówkę lub wody roztopowe.
Wnioski można składać w oddziałach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Program „Moja Woda” pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych – poinformował Michał Kurtyka, minister klimatu.
O dotację z programu może ubiegać się każdy właściciel domu jednorodzinnego, także właściciel gospodarstwa rolnego. Wysokość dotacji wynosi do 5 tys. zł, przy czym nie może przekroczyć 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże środki do 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które dziś rozpoczęły przyjmowanie wniosków.
Dotacje z programu „Moja Woda”mogą być przeznaczone na:
- zakup, montaż i uruchomienie instalacji przeznaczonej do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych,
- przewody odprowadzające wody opadowe,
- zbiornik retencyjny (podziemny lub nadziemny),
- oczko wodne,
- instalację rozsączającą,
- elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.
Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym umowy w sprawie dotacji będą zawierane do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków nastąpi do końca 2024 roku. Jego celem jest odciążenie kanalizacji oraz zminimalizowanie ryzyka podtopień w trakcie nawałnic i intensywnych opadów deszczu.
Więcej informacji: https://www.wfosgw.poznan.pl/oferta-finansowania/osoby-fizyczne/aktualne-nabory/program-priorytetowy-moja-woda/